Впровадження цифрового мовлення в Україні
Цифрове телебачення – це новий тип технології мовлення, яка передбачає передачу інформації про картинку та звук в байтах. Завдяки цьому збільшується об’єм інформації, яку цифровий мовник передає споживачеві, та покращується якість зображення і звуку, в порівняні з аналоговою технологією.
Україна, підписавши у 2006 році Угоду країн-членів Міжнародного союзу електрозв’язку «Женева-2006», взяла не себе зобов’язання щодо впровадження цифрового наземного ефірного мовлення.
Що дає цифрове мовлення суспільству.
По-перше, надзвичайно високу технічну якість програм і можливість широкого застосування інтерактивного спілкування глядачів з програмними службами телеканалів. По суті глядач якоюсь мірою стає співавтором програми, а телебачення перетворюється на мультимедіа систему. Відбувається конвергенція телевізійної та інформаційної технологій.
По-друге, суттєву економію енергоресурсів для операторів телекомункацій, оскільки сучасні передавальні засоби мають порівняно з аналоговим передавальним обладнанням дуже високий коефіцієнт корисної дії.
По-третє, надзвичайно розширюється радіочастотний ресурс, оскільки в одному телевізійному каналі з полосою 8МГц можна передати не одну, а цілих десять цифрових програм стандартної чіткості. До того ж, у перспективі забезпечується 100-відсоткове покриття території нашої країни. Отже, з переходом на цифрове мовлення мешканці невеличких населених пунктів матимуть такі ж можливості отримувати інформацію, як і мешканці мегаполісів.
Таким чином, конституційні права громадян на отримання інформації суттєво розширюються.
Рішеннями Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення було проліцензовано 28 загальнонаціональних та 84 регіональних мовників.
З вересня 2011 року тривало тестове мовлення, а з листопада-грудня 2012 року розпочалось мовлення у новітньому цифровому стандарті DVB-T2.
Це обумовлює необхідність створення повноцінної інфраструктури та вирішення питання забезпечення доступу населення до програм мовлення у цифровому форматі.
Проблемним питанням у сфері впровадження в Україні цифрового мовлення нині є забезпечення доступу населення до цифрового сигналу, адже переважна більшість телеприймачів нездатна приймати телевізійний цифровий сигнал у форматі (DVB-T2 MPEG-4). Тому для його прийому необхідні спеціальні засоби приймання сигналів цифрового телерадіомовлення – так звані, ресівери або сет-топ-бокси.
Згідно зі світовим досвідом проблему забезпечення населення зазначеними пристроями вирішує держава.
У зв’язку з цим Держкомтелерадіо ініціював з 2012 року започаткування нової бюджетної програми «Забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення», якою буде передбачено в державному бюджеті країни фінансування придбання таких пристроїв на суму 350,12 млн. грн.
Цифрове телебачення на Чернігівщині
Процес переходу на цифрове наземне мовлення є логічною частиною науково-технічного прогресу, а також результатом міжнародних зобов’язань України, відповідно до яких держава має забезпечити перехід з аналогового на цифрове мовлення уже з 1 січня 2015 року.
До цього часу повинні бути усунуті всі технологічні проблеми. Варто зазначити, що великий обсяг робіт по впровадженню цифрового мовлення на Чернігівщині виконано у 2011 році. На усіх, передбачених об’єктах встановлено цифрові передавачі. Обласна державна телерадіокомпанія та РДТРК «Сіверська» одержали ліцензії Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на цифрове мовлення і вже ведуть його у цифровому форматі. На черзі – ліцензування ТРО в районах області.
Для адаптації прийому цифрового сигналу нинішнім парком телевізорів глядачам залишається придбати сет-топ-бокс (приймач сигналу або телетюнер).
ЦИФРОВЕ НАЗЕМНЕ ЕФІРНЕ телебачення має такі переваги над АНАЛОГОВИМ:
– можливість прийому на звичайну кімнатну антену в складних умовах забудови міста;
- набагато краща якість зображення;
- якісний звуковий супровід (підтримка стереофонічного або багатоканального об’ємного звуку);
- велика кількість каналів, що приймаються з ефіру, а також додаткові можливості, такі як: багатомовний супровід, електронна програма передач на екрані телевізора тощо;
- можливість прийому в рухомих транспортних засобах на швидкості до 140 км/год.
Перелік телевізійних каналів цифрового стандарту, які вже здійснюють мовлення у цифровому форматі на Чернігівщині: Національна телекомпанія України (УТ1), АТЗТ «Українська незалежна ТВ-корпорація» (Інтер), ТРК «Cтудiя 1+1» (1+1), ПАТ «Телекомпанія ТЕТ» (ТЕТ), ТОВ «Телестудія «Служба інформації» (НТН), ТОВ «ТРК Кіно ТВ» (Ентер-фільм), ТОВ Телерадіоорганізація «Мульті Медіа Cepвic» (К1), ТОВ «Телеканал К2» (К2), ТОВ «Телеканал Мега» (Мега), ТОВ «Музичне телебачення» (MTV), «Музика ТВ» (Ентер-музика), ТОВ «ТЕЛЕОДИН» (М1), ТОВ ТРК «НБМ» (5 канал), ТОВ «Новий канал» (Новий), ПАТ «Міжнародний Meдia Центр-СТБ» (СТБ), ТОВ «Міжнародна комерційна ТРК «ICTV» (ICTV), ТОВ «Телеканал Toнic» (Тоніс), ТРК «Україна» (Україна), TOB TPK «Hoвi комунікації» (STAR-TV), ТОВ «ТРК Погода ТБ» (Погода), ТОВ «Реал Icтeйт-TB» (Реал), «Хокей», «НЛО», Чернігівська ОТДРК «Сівер-центр» (ОДТРК), Новгород-Сіверська регіональна державна телерадіокомпанія «Сіверська».
Забезпечення громадян
засобами приймання сигналів цифрового телебачення
В Україні вже збудована і на повну потужність працює мережа цифрового наземного ефірного телебачення. Це означає, що тепер через звичайну антену можна дивитися безкоштовно українські телеканали у високій цифровій якості зображення та звуку. Для приймання цього сигналу необхідно між антеною та телевізором підключити спеціальний пристрій – телетюнер.
Враховуючи важливу соціальну складову процесу переходу на цифрове ефірне мовленння, 21 березня 2012 року Урядом прийнято постанову «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення населення засобами приймання сигналів цифрового телерадіомовлення».
Зазначеним рішенням Кабінету Міністрів України визначено категорії громадян, які безкоштовно можуть отримати зазначені засоби (телетюнери), а саме:
● інваліди першої та другої групи (у тому числі інваліди війни цих груп);
● інваліди війни третьої групи;
● особи, які виховують дитину-інваліда, за умови, що дитина проживає разом з ними;
● особи з малозабезпечених сімей, які отримують державну допомогу згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
● особи, на яких поширюється право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом опалювального періоду 2011-2012 років.
Для безкоштовного одержання телетюнеру, громадяни, що відносяться до вказаних категорій, повинні до 1 липня 2012 року звернутися до місцевих управлінь праці та соціального захисту населення із відповідною заявою.
Зразки заяв та уся необхідна інформація з питань одержання, підключення та користування телетюнером будуть оприлюднені на стендах у місцевих органах соціального захисту, на офіційних веб-сайтах Держкомтелерадіо, Мінсоцполітики, місцевих органів влади, громадських організаціях захисту прав інвалідів тощо. Найближчим часом розпочнеться широка інформаційна кампанія стосовно можливостей безкоштовного одержання телетюнерів.
У Держкомтелерадіо України з 26 березня 2012 р. працює телефон “гарячої лінії” (044) 239-61-09, за яким можна дізнатися про можливості безкоштовного одержання телетюнерів.
Доставка телетюнерів громадянам буде здійснюватись поштою по мірі надходження заяв громадян до органів соціального захисту та формування списків місцевими державними адміністраціями. Черговість доставки визначатиметься також по мірі надходження заяв. Тобто – хто раніше подасть заяву – той раніше отримає телетюнер.
Безкоштовне надання телетюнерів зазначеним категоріям громадян буде відбуватися за правилом: один телетюнер – на одне житлове приміщення.
22 березня 2012 року відбувся брифінг Голови Держкомтелерадіо України Олександра Курдіновича щодо забезпечення малозахищених верств населення засобами приймання цифрового мовлення (телетюнерами).
Наразі Держкомтелерадіо оголошено тендер на постачання бюджетних телетюнерів.
«В умовах оцінки тендерних пропозицій насамперед враховуватиметься ціна, і лише ціна телетюнеру», – наголосив Олександр Курдінович. За його словами, проведення тендеру очікується в квітні.
«Реально відповісти на запитання, хто буде переможцем, ми зможемо в першій декаді квітня цього року. Це буде рішення тендерного комітету. Воно прийматиметься відкрито, у відкритті тендерних пропозицій зможуть взяти участь представники ЗМІ,» – наголосив Голова Держкомтелерадіо.
За прогнозними розрахунками Держкомтелерадіо, цього року отримати телетюнери зможуть близько 685-695 тисяч сімей.
«Точна цифра буде відома уже після проведення тендеру, оскільки стане відомою ціна закупівлі тюнерів», – додав Олександр Курдінович.
Також Голова Держкомтелерадіо повідомив, що доставка телетюнерів буде здійснюватись поштою по мірі надходження заяв громадян до органів соціального захисту та формування списків місцевими державними адміністраціями.
«Отримавши такий телетюнер, громадяни зможуть підключити його самостійно, – підкреслив Олександр Курдінович. – Однією з умов поставки цих пристроїв буде їх попередня активація. Таким чином, підключення не потребуватиме жодних додаткових витрат».
Як підключити цифрове телебачення до телевізора
Цифрове телебачення активно входить в наше життя, витісняючи аналогове. Висока якість картинки, впевнений сигнал — саме те, чого в останні роки так не вистачало звичайним людям. Також технології цифрового телебачення підтримують стандарт телебачення високої чіткості.
Для переходу на прийом цифрового телебачення нинішнім парком телевізорів вам знадобиться обладнання для підключення (телетюнер), телевізор, антена.
У всіх людей, які бажають підключити цифрове телебачення, виникає питання: чи потрібен якийсь спеціальний телевізор? Де його взяти? І скільки він коштує? Відповідь порадує всіх. Ніяких особливих телевізорів не треба. Підійде звичайний сучасний «ящик», що має стандартний антенний вхід, scart-вхід, НЧ-вхід (Тюльпанчик), S-Video-вхід тощо. З їх допомогою до телевізора підключається приставка-декодер (телетюнер).
Процес установки приставки так само простий, як і підключення антени до телевізора і ви можете впоратися з цим самостійно, не переплачуючи гроші за установку. Просто вставте кабель одним кінцем в спеціальний вхід на приставці-декодері, а іншим — в телевізор у відповідний вхід.
Що стосується оплати, то вам доведеться оплатити придбання необхідного обладнання разово. Це буде найбільша витрата. Так само ви можете скористатися послугою установки, підключення та налаштування обладнання. Або можете зробити це самі безкоштовно.
Також ви можете звернутись в Держкомтелерадіо, де створена телефонна "гаряча лінія", з питань підключення телетюнерів.
Карти покриття цифровим телебаченням мультиплексів МХ-1, МХ-2, МХ-3 та МХ-5 передавачами розміщеними м.Чернігов, с.м.т. Холми, м.Бахмач, м.Прилуки, м.Ніжин, м.Бобровиця та м.Шостка
У м. Чернігів введено 4 передавачі: на 22, 34, 35, 61 частотних телевізійних каналах потужністю 1,2 кВт кожний.
У м. Прилуки введено 4 передавачі: на 27, 32, 52, 56 частотних телевізійних каналах потужністю 1,2 кВт кожний.
У м. Бахмач введено 4 передавачі: на 43, 49, 39, 51 частотних телевізійних каналах потужністю 0,6 кВт кожний.
У смт. Холми Корюківського району введено 4 передавачі: на 22, 49, 61, 69 частотних телевізійних каналах потужністю 0,6 кВт кожний.
Також введено в експлуатацію передавачі в містах Бобровиця та Ніжин на каналах: 33,28,23,59 та 36,38,40,43 відповідно.
У м. Шостка введено 4 передавачі: на 24, 58, 59, 60 частотних телевізійних каналах потужністю 1,2 кВт кожний.
|