Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Чистота по-польськи

Автор В.Мельник

Чисто не там, де прибирають, чисто там, де не смітять. Європа нам показала, що чисто там, де прибирають і не смітять. Інтегрована система господарювання - одна із найефективніших у Польщі. Саме таку систему і використовують на заводі утилізації комунальних відходів у Спитково.

 

 

Ця техніка з переробки сміття передбачає наявність 3-х контейнерів у кожного жителя вдома, у якій розподіляють відходи на сухі, мокрі та змішані. На заводі ж ці відходи сортують на фракції: одяг, папір - спалюють, органічні відправляють до компостувальника. При переробці 100 тон сміття лише 30-40% залишаються відходи, 60% - повертаються в продукцію. Мазурська спілка господарювання відходами виникла 10 років тому. В 2004 р. 12 ґмін, які знаходяться навколо Мазурських озер, вирішили об'єднати зусилля з метою гарного господарювання відходами. Мазурська спілка поставила собі 4 мети: побудова заводу, знешкодження відходів старих сміттєзвалищ, запровадження нової системи господарювання відходами, екологічна освіта. За цією системою обслуговується близько 100 тис. дворів. На час канікул ще і близько 100 тис. туристів. Вже після року введення в дію такої системи 85% жителів склали декларацію та увійшли в неї. Чергова мета, яку здійснила спілка, - відновлення сміттєзвалищ. Старі сміттєзвалища закрили, покрили землею та виростили на них траву і через 2 роки можна буде посадити ліс. У деяких сміттєзвалищах є відходи ще 70-х років. Після покриття їх товстим шаром землі там проклали труби, адже в таких місцях може утворюватися метан – тепловий газ, що забруднює атмосферу, а також може призвести до вибуху. У майбутньому цей газ, який перероблятимуть на теплову та електроенергію, планують використовувати для обігріву приміщення заводу. Запустять новий сучасний двигун, який перероблятиме метан на енергію. Коштуватиме така інновація близько 300 тис. злотих, у гривнях - приблизно 1 млн. 200 тис. Але справа того варта і тому сума вважається невеликою. Свідомі дії жителів також принесли свій позитивний результат і наслідками такої програми стали: ліквідація пунктів скидання в стічні води відходів, закриття старих сміттєзвалищ, перехід на нову систему господарювання відходами, екологічна освіта від 2000 року ведеться в рамках Мазурського центру екологічної освіти. Дотації на реалізацію проекту, отримані з боку Ювропейського Союзу, зокрема на побудову заводу в рамках воєводства. Ця сума становить 50% від вартості. Як говорять, мати бажання - це вже половина справи. Нам, українцям, треба багато вчитися, адже ту красу, яку природа подарувала нашому місту зокрема, потрібно зберегти. А оскільки проблема із знищенням сміття виникає тут постійно, то місцевій владі варто всерйоз замислитися, як цю проблему вирішити, звертатися до всіх, хто може в цьому допомогти, адже тим, хто стукає, обов'язково відчинять. А найстрашніше – байдужість. Наша байдужість до свого майбутнього.

 

f t g