Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

265 років від дня народження Йоганна Вольфганга Ґете

Автор І.Бездєтко

28 серпня виповнюється 265 років від дня народження Йоганна Вольфганга Ґете - німецького поета, письменника, драматурга, мислителя і натураліста. Найбільше художнє досягнення Ґете – грандіозна драматична поема «Фауст», над якою він працював майже все життя.

Видатний німецький письменник, філософ, учений Йоганн Вольфганг Ґете за силою впливу, який він мав на розвиток європейської цивілізації, подібний до титанів епохи Відродження. Вважається засновником сучасної німецької літератури, був лідером романтичного руху «Буря і натиск». Уже перші кроки в літературі зробили ім'я Ґете відомим усій Європі і поставили його на чолі європейського просвітницького руху.

Ольга Самусь - бібліотекар міської бібліотеки для дорослих: "Йоганн Вольфганг фон Ґете народився у старому німецькому торгівельному місті Франкфурті-на-Майні. Його батько був із тих, хто, не задовольнивши своїх амбіцій, намагався дати дітям більше можливостей і дав їм повноцінну освіту. У 1765 Йоганн відправився в Лейпцизький університет, свою вищу освіту завершив в Страсбурзькому університеті в 1770 році, де захистив дисертацію на звання доктора права. Зустріч з Гердером, який ознайомив його зі своїми поглядами на поезію і культуру, була переломом у творчості Ґете. Він знайомиться з молодими письменниками (Ленц, Ваґнер), в ньому прокидається зацікавлення народною поезією,а також зацікавлення Оссіаном, Гомером, Шекспіром. Наступні роки проходять у інтенсивній літературній праці".

Найбільше художнє досягнення Ґете — грандіозна драматична поема «Фауст», над якою він працював майже все життя. Образ ученого-чарівника Фауста, взятий з народної легенди, в драмі Ґете зазнає складної еволюції, втілює суперечливий розвиток світогляду самого поета і боротьбу ідей. Служіння науки народові, глибока віра в творчі сили людини, в краще майбутнє є ідейним висновком поеми.

Ольга Самусь - бібліотекар міської бібліотеки для дорослих: "Протягом усього творчого шляху Ґете працював над трагедією «Фауст». У 1773— 1775 pp. він створив перший начерк «Фауста», де містилися основні сюжетні моменти. У 1790 р. був опублікований «Фауст. Фрагмент», своєрідний скорочений варіант «Пра-Фауста». Його дуже високо оцінив  Шиллер, з яким у Ґете склалися тісні дружні стосунки. Шиллер спонукав автора до продовження «Фауста". Ґете завершив працю над «Фаустом» у 1831 р. Повністю трагедія була видана в 1832 р. в першому томі його «Посмертного видання творів".

Творчий шлях Ґете прийнято ділити на два періоди — ранній (або штюрмерський) і веймарський.

Ольга Самусь - бібліотекар міської бібліотеки для дорослих: "З найбільшою силою творчий геній Ґете виявив себе в ліриці. Вірші Ґете почав писати із семилітнього віку. У штюрмерський період у його ліриці переважають теми природи і кохання, тісно пов'язані з традиціями німецької народнопісенної поезії. Крім ліричних віршів, Ґете створює зразки піднесеної патетичної поезії, зокрема вірші-гімни, сповнені волелюбного просвітницького пафосу. Лірика Гете веймарського періоду позначена інтересом до культурних, духовних, художніх цінностей античної та східної культур, що знайшло відображення в його поетичних збірках «Римські елегії» (1790) та «Західно-східний диван» (1819)".

f t g