Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Яблуневий Спас

Автор О.Стеценко

Яблуневий Спас, чи, як його звикли ще називати, Другий Спас – святкують всі охочі мешканці Новгорода-Сіверського, зібравшись разом у святих стінах Спасо-Преображенського собору.

 

 

Яблуневий Спас - народна назва свята Преображення Господнього, свято, яке зібрало сіверян в стінах Спасо-Преображенського монастиря. До Другого Спасу приурочено безліч народних обрядів. Перш за все Яблуневий Спас означає початок осені, преображення природи. Раніше до цього свята не можна було їсти фрукти, взагалі жодних плодів окрім огірків. 19 серпня їх зрошували святою водою в церквах, після чого вже всі фрукти дозволялося вживати в їжу. Після освячення фрукти вносили до будинку, де їми розговлялись, отримавши при цьому частку світла Господнього.

В цей день до церкви завітало дуже багато людей, кожен приніс з собою хто яблука, хто виноград, у кого що вродило у цьому році, аби після освячення разом з їжею здобути силу та здоров'я. Також існує повір'я, що на Преображення яблука стають чарівними. Відкусивши шматочок, можна загадувати бажання, яке неодмінно збудеться, а тому малеча із задоволенням куштує ці дари природи. Під час цього свята необхідно готувати різноманітні страви з додаванням головного інгредієнту – яблук – запікати їх в печі або в духовці з медом, робити пироги. Спасівські яблука давали жебракам та хворим і не забували дякувати Богу за гарний врожай.

f t g