Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Спасо-Преображенський монастир

Автор Г.Король

Наш відомий земляк Леонід Данилович Кучма був Президентом України 10 років вступивши на цю посаду рівно 20 років тому. За час свого президенства Леонід Данилович активно сприяв розвитку рідного краю, саме від допоміг відродити духовний центр Новгорода-Сіверського -Спасо-Преображенський монастир.

 

 

20 років тому 10 липня 1994 року наш з вами земляк Леонід Данилович Кучма став президентом України. Він ніколи не забував свою малу батьківщину і завжди допомагав у розвитку нашого міста. Та найвагоміший його вклад-це сприяння відродження перлини Новгорода-Сіверського -Спасо-Преображенського монастиря. Який зараз радує і жителів, і гостей нашого міста.

За легендою Спасо-Преображенський монастир був заснований у 1033 році Мстиславом Тмутараканським. У роки ВВв у 1943 році, під час визволення Н.-Сіверського, на територію монастиря впала авіабомба, знищивши майже все приміщення покоїв настоятеля. Вже у післявоєнний час по відновленню пам'ятки деякі реставраційні роботи хоч і велися та видимого результату не було. Отже, до 1997 року монастирський комплекс знаходився у край незадовільному стані.

Олена Радченко - заступник директора музею-заповідника "Слово о полку Ігорєвім" з наукової роботи: "Коли було прийнято рішення про реставрації всього монастирського комплексу, то тоді і не вірилось ,що можна цей об'єкт підняти і привести до ладу. Роботи почались завдяки Леоніду Даниловичу і ці роботи вони почалися успішно. В цей період реставрації ми його називаємо активний період реставрації 1997-2004 роки. Це дійсно період який відмічається, як результативний".

Спочатку взялися за периметр стін монастиря, відбудували північну вежу.

Олена Радченко - заступник директора музею-заповідника "Слово о полку Ігорєвім" з наукової роботи: "Далі роботи були зосереджені це вже 1999 рік на Спасо-Преображенському храмі, в храмі були  протрухлі ліса, не було пола, обдерті стіни, необхідно було реставраторам зробити величезний об'єм робот".

Саме в ці роки духовний центр Н.-Сіверського передали Українській Православній Церкві Московського патріархату і історичний комплекс став діючим чоловічим монастирем. А у травні 2004 року завершилася реставрація покоїв в настоятеля. Саме в це приміщення і переїхав музей-заповідник "Слово о полку Ігорєвім". За сприяння Леоніда Даниловича Кучми у музей була придбана необхідна оргтехніка, сучасні вітрина, розроблений проект експозиційних залів.

Олена Радченко - заступник директора музею-заповідника "Слово о полку Ігорєвім" з наукової роботи: "Остання точка в реставрації була поставлена з візитом до нас в Новгород-Сіверський, всі це пам'ятаємо, це візит трьох президентів. Трапилась ця подія 27 червня 2004 року коли у Новгород-Сіверському в Спасо-Преображенський монастир приїхали три президента. Тоді це був Володимир Путін, Олександр Лукашенко і Леонід Данилович Кучма".

Допоміг тодішній президент і у проведенні святкування значущих дат в історії Сіверського краю: 900- ліття Н.-Сіверського князівства, в честь якого також подарував жителям міста полотно відомого художника Олексія Кулакова "Битва князя Ігоря"; 980-річчя з дня заснування Новгород-Сіверського монастиря. І сьогодні Леонід Данилович, навіть не займаючи такої високої посади, допомагає та підтримує рідний край через власний фонд "Україна" та не забуває ту землю, де народився і виріс.

f t g