Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Святкування 980-річчя Спасо-Преображенського монастиря

Автор В.Набока

4-го жовтня м. Новгород-Сіверський відвідав ІІ президент України Леонід Данилович Кучма. Шанованого гостя біля готелю «Слов'янський» з хлібом-сіллю радо зустріли керівництво області та району. Після цього всі поважні гості та представники духовенства вшанували пам'ять загиблих воїнів у роки ВВв. Після покладання квітів ієромонах Мойсей разом з багатьма святими отцями УПЦ  зустріли гостей з хлібом-сіллю. Вся святкова процесія рушила до Спасо-Преображенського монастиря на Божественну літургію, де за старанні труди в славу УПЦ Чернігівської області  архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський  Амвросій нагородив Леоніда Даниловича Кучму Почесним Знаком святого Філарета Гумільовського та подарував йому ікону святителя Миколая. Почесний знак отримав Валентин Мельничук - заступник голови обласної ради. Владика Амвросій подякував другому президенту України за підтримку в реставрації цієї святині.

 

Амвросій – архієпископ Чернігівський і Н.-Сіверський: «В останній період атеїстичної боротьби проти церкви цей монастир також був у руїнах. І завдяки Вашій підтримці, Вашому доброму серцю, Вашій вірі і допомозі цей монастир відродився. Святкуючи цей день, ми з вдячністю згадуємо і молимося за Вас, щоб Господь дарував міцне здоров'я, наснагу і, найголовніше, вічне життя. З Богом і з радістю.»

Його нищили монголи, татари та поляки, але він завжди піднімався з руїн. До недавніх часів на території теперішнього Н.-Сіверського чоловічого Спасо-Преображенського монастиря  були одні майже зруйновані стіни корпусів. І те, що ми бачимо  зараз - це справа рук Леоніда Даниловича Кучми - ІІ президента України (1994-2005 рр.). Які ж перші думки виникли у політика, коли він побачив зруйновану святиню.

Леонід Кучма – Президент України (1994-2005 р.): «Я подивився на обсяг тієї роботи і подумав: нічого собі, як же це зробити? Коли за справу берешся, вона робиться легко, коли справа свята. Так я думаю, що всі, хто тут працював, працювали не через заробітну плату (хоча й це необхідно), а заради такої великої ідеї. Це наші національні святині, це наша національна ідея. Дай Боже, щоб всюди було так. Коли тут були руїни, не лише заходити соромно було, а взагалі знати, що є  такий монастир... Він дійсно пов'язаний з історією України... Його треба було повернути людям.»

З нагоди знаменної події - святкування 980-річчя Спасо-Преображенського монастиря Леонід Данилович Кучма наміснику обителі Никодиму подарував дуже цінний подарунок - копію книги, на якій президенти України складають присягу на вірність українському народу - Пересопницьке Євангеліє та переклад до неї.

Леонід Кучма – Президент України (1994-2005 р.): «Це свята річ також для України та й не лише для України, а й для усього слов'янського роду нашого. Тому й подарував. Ця святиня повинна бути тут у нас в церкві.»

Відвідав другий президент України і виставку картин та ікон. А працівники музею-заповіднику «Слово о полку Ігоревім» зробили Леоніду Даниловичу невеликий екскурс в минуле, провівши його залами музею.

Підчас богослужіння Почесним Знаком преподобного Лаврентія Чернігівського за краще меценатство був нагороджений Віктор Сухолєт. Цей монастир особливий і тим, що його відвідали президенти Росії, Білорусії та України - це Володимир Путін, Олександр Лукашенко, Леонід Кучма, тому святкують тут не абияк урочисто. Цю подію виконуючий обов'язки заступника голови обласної державної адміністрації з гуманітарних питань Юрій Музика називає унікальною для Чернігово-Сіверської землі.

Юрій Музика – в.о. заступника голови Чернігівської облдержадміністрації з гуманітарних питань: «Загально відомо те, що монастирі завжди були основою православної церкви. Тому, перебуваючи тут, можна відчути ту духовну ауру, те духовне натхнення, які тут живуть впродовж майже тисячоліття. Приємно, що сьогодні тут присутні всі гілки влади: і виконавча, і самоврядування та завітав ІІ президент України Л.Д.Кучма. Хочу відзначити, що взагалі для жителів Новгорода-Сіверського велике щастя, що є такий монастир. Тут можна знайти прихисток, знайти тепло, любов, віру. І це надихає на життя.»

Заступник голови обласної ради Валентин Мельничук в той час, коли проходила  реставрація цієї обителі, працював на посаді голови обласної державної адміністрації і мав безпосереднє відношення до виконання відновлюваних робіт. Що ж надихало колишнього голову обласної адміністрації?

Валентин Мельник – заступник голови Чернігівської обласної ради: «Духовний підйом, тому що відроджувати те, що будували наші пращури, відтворювати історію - це дуже відповідально. Ми її відтворили, як було започатковано ще в ХІ ст. Це для мене було, як завдання президента України, яке додавало мені сил і можливостей. Я тут кожен тиждень проводив по дві-три наради. Я сьогодні пишаюся тим, що Сіверщина відродилася завдяки президентові України.»

Спасо-Преображенський монастир - діюча обитель. Винуватці цього свята, в першу чергу, - священнослужителі. Наприклад, архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій брав  участь у реставраційних роботах, єпископ Волинський і Ковальський Володимир деякий час був намісником цієї перлини. Тепер цю посаду обіймає отець Никодим. Тому це свято для кожного з них дуже важливе.

Амвросій – архієпископ Чернігівський і Н.-Сіверський: «Коли відбудовували, думав, що помру. А зараз відчуваю, що живу. Коли ми свої серця відкриваємо для Бога, коли Бог приходить у серце - це найкраще з усіх відчуттів. І коли під час Божественної літургії молимося удвох чи утрьох - це найвеличніше відчуття великої радості, бо немає більшої радості, ніж спілкування з Богом. Тому будь-яка Божественна літургія для мене особлива радість.»

Володимир – єпископ Волинський і Ковальський: «Це особливі відчуття.  З благословення Блаженнішого Митрополита Київського Володимира, предстоятеля нашої Української Церкви, зійшлась братія, яка і до сьогоднішнього дня ревностно своє серце у молитві підносить перед обличчя нашого Бога. Це, перш за все, є  свято радості, свято надії, свято великої любові і подяки до Бога.»

Роман – єпископ Конотопський і Глухівський: «Радість велика, тому що сьогодні служба торжественна, хор гарно співає. Братію свою побачив почаївську, де ми разом подвізалися, їх тут немало. Хай Господь всіх благословляє і допомагає, щоб  ця братія в цій обителі була спасенна і біля них тисяча спаслися.»

Нікодим – намісник монастиря: «Відчуття вдячності всім: владикам, тим, хто зібрався, тим, хто допомагав. Всім, всім велике спасибі.»

{youtube}UWHnsNxJzSI{/youtube}

f t g