Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Центр первинної медичної допомоги на Н.-Сіверщині

Автор Т.Лось

Вже скоро мешканці Н.-Сіверського району зможуть безпосередньо відчути на собі реформування медичної галузі. З липня має запрацювати Центр первинної медичної допомоги. Приймати пацієнтів там будуть лікарі загальної практики. До вузькопрофільних спеціалістів можна буде потрапити лише за направленням сімейного лікаря. Питання створення такого центру обговорювали на засіданні «круглого столу» лікарі, представники влади та громадських організацій.

Незабаром саме в цьому приміщенні неврологічного відділення має запрацювати Центр первинної медичної допомоги, де прийом вестимуть сімейні лікарі. А зараз будівля потребує капітального ремонту.

Обговорювали створення Центру первинної медичної допомоги у Н.-Сіверському районі на засіданні «круглого столу». На розмову запросили лікарів, представників РДА, ЗМІ і громадських організацій. Та загалом присутніх було небагато. Про позитиви та необхідність такого реформування говорив заступник голови РДА з гуманітарних питань Павло Плотніков.

Павло Плотніков – заступник голови Н.-Сіверської РДА з гуманітарних питань: «Для нас ця реформа починається тим, що в нашому районі, як і в інших районах України, в цьому році замість ЦРЛ буде створено 2 медичні установи: одна буде надавати вторинну спеціалізовану допомогу і центр первинної медичної допомоги.»

За словами головного лікаря ЦРЛ, вже з 1 липня має запрацювати Центр первинної медичної допомоги. Прийом вестимуть сімейні лікарі. Вони і направлятимуть на обстеження та амбулаторно лікуватимуть пацієнтів. Поки що центр заплановано розмістити у неврологічному відділенні ЦРЛ, у якому обіцяють провести ремонт, а жіноча та дитяча консультації будуть поступово спрощені.

Алла Сич – заступник головного лікаря Н.-Сіверської ЦРЛ з питань дитинства та пологової допомоги: «Дуже болючі питання: як забезпечити якісну і доступну допомогу, змінивши базу, пристосувати цю базу. Тому що поліклінічне відділення було пристосовано для того, щоб надавати медичну допомогу дорослому населенню. Була дитяча консультація з двома входами. Нам її відкривали на базі дитячого відділення за умови, що у нас будуть окремі входи для здорових і хворих дітей. Жіноча консультація, де, ви розумієте, є особливості інтимного характеру: там були і вагітні, і жінки, які приходили на аборт, і жінки, які приходили на онкопрофогляди. Що буде, якщо все це зараз об'єднати? Добре, якщо є база.»

Повна реорганізація має завершитись до 1 січня 2020 р.

Світлана Шам – головний лікар Н.-Сіверської ЦРЛ: «Добре це, чи погано? Однозначно - добре, тому що, як показує досвід, 80 % пацієнтів за вмілого фахового підходу лікарів і їх помічників можуть і закінчують лікування саме на первинному рівні у сімейного лікаря.»

І ще, центр первинної допомоги фінансуватиметься з районного бюджету. Добре це чи погано, побачимо згодом. Зараз в районі є 3 підготовлені фахівці загальної практики: 1 - в Орлівці і 2 - в Н.-Сіверському. У майбутньому планується, що у сімейних лікарів перекваліфікуються терапевти та педіатри. Про переваги сімейної медицини знає з власного досвіду помічник лікаря загальної практики сімейної медицини Валентина Новікова. Вважає, що зі створення центру первинної допомоги роботи їй та лікарю, з яким працює, додасться, але працювати буде легше, бо сімейний лікар вестиме пацієнта від народження, тому знатиме про його хвороби і спадкову до них схильність.

Валентина Новікова – помічник лікаря загальної практики сімейної медицини: «Той, хто вибирає собі єдиного лікаря на все життя, той вибирає собі шлях до здоров'я. Я мала справу з трьома поколіннями жителів своєї дільниці. Знаю, хто в якій групі ризику знаходиться, і, в зв'язку з цим, молодому поколінню, третьому, можу точно сказати і направити на той шлях, де вибирають здоровий спосіб життя.»

Переваги реформування і його необхідність не обговорюються. Це вже вимога часу. Що цей процес буде болісним, як і будь-яке нововведення, теж зрозуміло. На засіданні «круглого столу» визначились - змін на краще у створенні центру первинної допомоги на Н.-Сіверщині значно більше, ніж недоліків. І сподіваються, що більшість з проблемних питань, як то ремонт будівлі, переоснащення кабінетів сімейних лікарів та покращення матеріальної бази лікарні, найближчим часом вдасться вирішити. А пацієнти від реформ не страждатимуть і зможуть отримувати якісну медичну допомогу.

f t g