Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

День Соборності та Свободи України

Автор О.Лельотко

22 січня 1919 року у Києві на Софіївській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт злуки УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді вставала гарантом загально національних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі. Вже 94 роки нашій державі. 3 січня 1999 року день проголошення Акту злуки Західної та Східної України офіційно відзначився, як День Соборності України. 30 грудня 2011 року, згідно з наказом Президента України Віктора Януковича, День Соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено "День Соборності та Свободи України". В районному будинку культури з нагоди цієї історичної події в житті українців пройшли урочистості.

День соборності та Свободи України уособлює весь історичний шлях, яким наша держава йшла до своєї незалежності. Ми маємо завжди пам'ятати, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети - побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. З такими словами звернувся до присутніх заступник голови РДА Павло Плотніков, відкриваючи урочисті збори.

Павло Плотніков - заступник голови РДА: "День 22 січня 1919 року увійшов до національного календаря як велике державне свято "День Соборності та Свободи України". Саме тоді на площі перед Софією Київською відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів. На волелюбному зібранні було урочисто проголошено про злуку Західо-української народної республіки і Української народної республіки. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної та територіальної єдності. Ці події сформували підґрунтя для відродження незалежної, соборної, демократичної України та утвердження національної ідеї".

Молоде покоління, вивчаючи на уроках історії події, що передували становленню єдиної української держави, пишаються подвигами своїх пращурів, які протягом багатьох століть боролися за незалежність України. Про це під час доповіді зазначила учениця Н.-Сіверської гімназії №1 Діана Зюзько. Вона також нагадала присутнім події 94 річної давнини. Відзначення Дня соборності, вшанування творців Акту злуки - це не тільки суспільна потреба, а й пам'ять про незліченні жертви, які протягом віків були принесені українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності. Гортаючи сторінки історії, старший науковий співробітник музею-заповідника "Слово о полку Ігоревім" Павло Провозін нагадав про деякі історичні постаті, що не останню роль зіграли у відродженні незалежної, соборної, демократичної України, серед яких і чимало наших земляків. Павло Володимирович розповів про історичні події, що передували злуці Західо-української народної республіки і Української народної республіки. Більш детально зупинився на тому, що відбувалось  напередодні возз’єднання на Сіверській землі. Цього ж дня учням державної гімназії ім.К.Д.Ушинського випала честь покласти квіти до пам'ятника одного з борців за незалежність - Богдана Хмельницького. Після закриття урочистих зборів, присвячених Дню Соборності та Свободи України, пройшла концертна програма, переважна більшість пісень була про Україну.

{youtube}CsjCwDAffgw{/youtube}

f t g