Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Дослідження археологів зведені нанівець місцевими жителями

Автор Т.Лось

Вже не перший рік поспіль в Н.-Сіверському працюють археологи, які досліджують історію нашого міста і доносять її до широкого загалу. За своїми знахідками відтворюють життя Сіверщини, його розквіт і занепад від часів літописних сіверян. Цьогоріч спільною археологічною експедицією, в якій взяли участь науковці і студенти з Ніжина, Чернігова, Києва та з ближнього і дальнього зарубіжжя, вже тиждень проводять археологічні розкопки на Замковій горі. Вже є і перші дуже цікаві, з історичної точки зору, знахідки. Розкопали залишки дерев'яного зрубу, який відноситься десь до 18 ст. та фундамент печі, який датується ще більш раннім часом.

Олена Черненко - кандидат історичних наук, науковий співробітник ДП НДЦ "Охоронна археологічна служба України" ІА НАН України: "Справа в тому, що до минулого року вважалося, що внаслідок впорядкування території Замкової гори культурний шар  був повністю знищений. Перший розкоп дозволив встановити, що тут знаходяться залишки давніх споруд, які представляють всю територію фактичного заселення Замкової гори, починаючи від часів роменської культури за літописних сіверян і до 18 ст. На тій ділянці, яку ми обрали, життя проходило дуже інтенсивно, тому що котлован однієї будівлі перекривав котлован іншої будівлі.

Це дуже цікаво. Можна простежити зміну забудови, її щільність, якою вона була в різні історичні періоди існування Н.-Сіверського".

Знахідки лише встигли ввечері зафіксувати на фото, а вже в суботу на археологів чекала дуже неприємна несподіванка - зона розкопу була повністю пошкоджена. Хто і для чого це зробив, поки що не відомо. Але шкода для дослідження завдана непоправна.

Олена Черненко - кандидат історичних наук, науковий співробітник ДП НДЦ "Охоронна археологічна служба України" ІА НАН України: "Справа в тому, що археологічні дослідження передбачають використання певної методики. Бо справа археологів не лише вийняти стародавні речі, це також цікаво. Вони поповнюють колекцію музеїв. Але зафіксувати речі в контексті - до якого часу, до якої будівлі вона відноситься. Знайдена монета дозволяє нам зробити якісь висновки про товарообмін, про добробут місцевого населення, але лише в тому випадку, якщо ми її знайшли у відповідному місці. Наша справа працювати з фактами і відтворювати історію таку, яка вона була. Нажаль, на цій ділянці повністю реконструювати ми вже не можемо".

Археологи, як слідчі, розповідає Олена Євгеніївна - щоб довести якісь історичні факти, збирають докази по крупицях і відтворюють загальну картину того, що відбувалося не одне століття тому. Таке ставлення самих н.-сіверців до своєї славетної історії навіть не вміщується у свідомості науковців. Без минулого не має майбутнього. Так і ми, не зберігаючи, а знищуючи своє минуле, навряд чи матимемо майбутнє для наших же нащадків.

{youtube}Hmnb-KgBFlo{/youtube}

f t g m

счетчики