Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

В Новгороді-Сіверському розпочато традиційні археологічні розкопки

В Новгороді-Сіверському розпочато традиційні археологічні розкопки. Цьогорічні роботи проводяться дещо в іншому місці, а саме біля водонапірної вежі, що знаходиться на Базарній площі. У 1982 році археологи під час своєї експедиції на цій території зафіксували рештки споруд ХІV століття. В свою чергу сучасні дослідники старовини планують знайти ще рештки споруд цього ж століття як доказ того, що місто Новгород-Сіверський не було спалене монголами, скоріше за все частина міста залишилась. Спалено було тільки заміську резиденцію князя, яка ймовірно розташовувалась на території Cпасо-Преображенського монастиря, зазначають археологи.

Іван Кедун - доцент кафедри всесвітньої історії, археолог, викладач НДУ ім.Гоголя: "Місто продовжувало існувати тому що в джерелах ми бачимо в кінці ХІV століття на початку ХV вже повноцінно функціонує і переходить з рук в руки. Новгород-Сіверська фортеця  систематично згадується в джерелах і є об'єктом політичного торгу, її постійно захоплюють, віддають, жалують в управління. Вона функціонує принаймні на кінець ХІV сторіччя. Щоб це довести або спростувати треба зафіксувати існуючий цей шар, існуючі будівлі цього періоду і відповідно тоді ми зможемо щось сказати: або ми це підтвердимо, або ми це спростуємо, але в будь-якому разі це є науковий результат , який буде позитивний."

В цьогорічних археологічних розкопках порівняно з минулими роками бере участь лише 12 осіб - це аспіранти, магістри, археологи Ніжинського державного університету ім. Гоголя та Чернігівського національного педагогічного університету. Нагадаємо що раніше до даної експедиції в Новгород-Сіверський залучались студенти даних вищих навчальних закладів. Зараз же причина - це недостатнє фінансування.

Іван Кедун - доцент кафедри всесвітньої історії, археолог, викладач НДУ ім.Гоголя: "Ми з Чернігівським університетом затвердили програму обласного фінансування на фінансування робіт новгород-сіверської експедиції. Там сума кошторису була 100 тис. грн., яка була розрахована на те щоб вистачало на сезон повноцінної експедиції. Зараз, у зв’язку з скрутними часами в країні, ця сума значно зменшена по-перше, по-друге ціни значно виросли, тому в рамках програми ми не можемо забезпечити належне фінансування для проведення цих робіт. З'являється певна допомога вже на рівні місцевої влади і підприємців місцевих, потрошку хто чим."

Незважаючи на всі ці проблеми та труднощі дослідники планують працювати надалі, а результати презентуватимуть на загал. В наступному уроці досліджуватимуть посад давньоруського Новгорода в районі Нікопольської церкви та Торгівельних рядів, що допоможе з'ясувати як розвивалось та жило місто.

Іван Кедун - доцент кафедри всесвітньої історії, археолог, викладач НДУ ім.Гоголя: "Найбільш ймовірним здається, що Центральна перша фортеця виникла в районі Успенського собору - це северянське городище. Потім з приходом Русі виникає фортеця на Замковій горі, паралельно заселяються всі вершини, пагорби навколо, які мають свою систему укріплень - частокол і ось вони функціонують. Єдиного міста не було"


f t g