Copyright 2017 - Філія ПАТ "НСТУ" "Новгород-Сіверська регіональна дирекція "Сіверська". Використання матеріалів з сайту лише за умови гіперпосилання на trksiver.com.ua

Лялька-мотанка є одним із оберегів нашої домівки

Автор Г.Башта

Ця красуня з пишними формами одразу привертає увагу всіх. Лялька-мотанка, травниця, Кубушка і це ще не повний перелік її назв, але головне залишається незмінним – вона є цілющою лялькою. Ще з давніх-давен наші предки використовували її для очищення повітря в будинку і профілактики захворювань органів дихання, а також вірили, що вона здатна захистити будинок від злих духів і хвороб. У наш час таку травницю може зробити кожен бажаючий, ознайомившись з простою технологією по її виготовленню. Тетяна Власенко, народня майстриня з села Горбове Новгород-Сіверського району розповіла нам, що робить ляльок-мотанок вже давно.

 

 

Тетяна Власенко - майстриня з с. Горбове: "Цікавить мене все. Ось бачите, зайнялась я в'язанням іграшок, мені це сподобалося. В мене донька, вона  в захваті від цих іграшок, грається з ними, вже сама зв'язала маленьку іграшку. Потім ось люблю робити такі обереги. Це травниця, вона наповнена  духмяними лікарськими травами. Цим я займаюсь після того, як зроблю всі хатні роботи, господарські, так як корову маємо. Потім вже сідаю і з 22,00 і до 23,00 я цим займаюсь".

В основі цієї ляльки спідниця-мішок, наповнений лікарськими травами. Майстриня говорить, що для своїх мотанок цілющі трави збирає сама, адже тоді виріб набуває зовсім іншого значення, в траві з'являється позитивна енергія. Головне не забути, що через 2 роки її треба змінити. За словами Тетяни, травниці-обереги є у кожного з її сім'ї, адже це найкращий подарунок на будь-яке свято.

Тетяна Власенко - майстриня з с. Горбове: "Сестрам своїм роблю, у всіх такі є. Потім робила подушечки. Така ароматична подушка, також з травами. Колись приїхала до мене сестра з Шостки. Питає, що це так пахне? Я відповідаю, що подушечка. Вона в мене гарна, з трояндою вишитою. Вона понюхала і каже, що зроби мені таку. Я зробила одній сестрі, другій, на день народження".

Світло і затишно стає на душі кожного, хто розглядає вироби невтомних рук майстрині. Саме такі люди зберігають і продовжують українські традиції, не дають їм піти в забуття.

f t g